Dominikánská republika počasí aktuálně

Dominikánská republika počasí aktuálně

Jednou z jistot Dominikáské republiky je počasí. Po celý rok si tu užíváme sluníčko a horké tropické podnebí. Nejpříjemnější teploty v Dominikánské republice zažijete zhruba od začátku prosince až do půlky března. Nemusíte mít ale strach, že byste si neužili dovolenou v září. Rozdíl jednoho, či dvou stupňů opravdu v místní „letní sezóně“ po přicestování z České republiky nepoznáte a alespoň si užijete vyhřáté moře, které je právě touto dobou nejteplejší, a to dokonce tak, že se osvěžit musíte spíše v bazénu.

Modrou oblohu a zářivé slunce tady tedy potkáte prakticky každý den, po celý rok, a to zejména v pobřežních oblastech. 

Deště vás tu potkají především koncem léta, ale můžete se s nimi úplně klidně setkat i v prosinci. Jak vypadá takový tropický deštík? Přijde bouřka, z nebe padají hektoliktry vody a za pár minut je hotovo. Chvíli koukáte na odcházející černé mraky a za pár minut je sucho a můžete utíkat zpět do moře.

Jak Santo Domingo, tak Santiago de los Caballeros jsou místy takové doslovné betonové džungle, ve kterých si bez klimatizace těžko oddechnete od horka a vlhkosti, ačkoliv kolikrát právě Santo Domingo osvěží večerní přímořský větřík.

Klidnější teploty najdete v horských oblatech. Ať již navštívíte Jarabacou u naší známe Catherin, nebo dokonce vylezete na nejvyšší horu Dominikánské republiky Pico Duarte určitě si nemyslete, že vám bude stačit plážové oblečení!

 

Hurikány v Dominikánské republice a období dešťů v Dominikánské republice

Oficiální vymezení období s rizikem hurikánů je od 1. června do 30. listopadu. Realita je taková, že toto je klasické období, kdy se v Karibiku trochu honí počasí a je vždycky velkým dílem náhody, kterým směrem se bouřka vydá. Občas skončí v USA, občas v Panamě a občas v Dominikánské republice a Haiti. Co je zajímavé že, pokud dojde hurikán sem, tak z pravidla zasáhne jih ostrova a my na severu máme krásné počasí a ani nevíme, že se na jihu něco děje.

Období dešťů se oficiálně prolíná s obdobím hurikánů, ale upřímně – nenechte se tímto vyděsit. Celodenní déšť tady opravdu stěží zažijete…

Oficiální vládní centrum pro nouzové situace (Centro de Operaciones de Emergencia) neustále situaci a rizika monitoruje a varuje a pomáhá veřejnosti a prakticky tu nemůže nastat situace, kdy byste se nemohli kvůli větší bouři vrátit domů.

 

POČASÍ V DOMINIKÁNSKÉ REPUBLICE 

Nejteplejší měsíce – červenec a srpen

Nejchladnější měsíce – prosinec až únor

Nejdeštivější měsíce – srpen až září

 

POČASÍ DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA AKTUÁLNĚ

VÍTR DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA

 

Dominikánská republika počasí

Dominikánská republika počasí – v regionech

VÝCHOD A JIHOVÝCHOD DOMINIKÁNSKÉ REPUBLIKY

Počasí v regionech Juan Dolio, Boca Chica, Punta Cana, La Romana Bayahibe a Dominicus je po celý rok v zásadě slunečné a suché. V létě se zde setkáte s občasnými dešti, které málokdy trvají déle než pár desítek minut. 

CENTRÁLNÍ REGION

Počasí v regionech Jarabacoa, Constanza, San Jose de Ocoa a ostatních horských lokalitách zaznamenává nejnižší teploty z celé země. V průběhu dne se zde osvěžíte teplotami až od 10C nižšími než u moře (průměrně 24C) a v noci zde můžete zažít dokonce i teploty kolem 10C! Tento fakt odpovídá tomu, že Dominikánská republika má nejvyšší hory v Karibiku. Ve vysokohorských oblastech dokonce občas v prosince i mrzne!

JIHOZÁPAD DOMINIKÁKSÉ REPUBLIKY

Jihozápadní region Dominikáské republiky má velmi unikátní topografii a zároveň je jedním z nejmíň navštěvovaných regionů. Na jedné straně obenán horami a hustými lesy, na druhé straně Karibikem je tento region nejteplejším z celé země. Obecně je tato část země sušší a teplejší, ale opravdu záleží na konkrétním místě.

SEVER DOMINIKÁNSKÉ REPUBLIKY

Sever má lehce odlišné klima díky tomu, že jeho pláže omývá oceán. Klima je stabilnější a teplota vody se celý rok pohybuje v rozmezí 27C – 29C. Případné bouřky sem přijdou pouze ze severu od oceánu, nebo se vrátí od hor, které podrží veškerou oblačnost, která by přišla z jihu. Druhé největší město země Santiago de los Caballeros je od moře odděleno kopečky a lesy a od zbytku země počátkem hor, takže se tam udržují poměrně vysoké teploty bez možnosti svlažení. Na severu země bydlíme v malebném městečku Puerto Plata.

SANTO DOMINGO

Santo Domingo je největší město Dominikánské republiky. Teploty jsou v něm po celý rok horké a vlhké vyjma zimy, kdy město občas svlaží mořský vánek. To je zároveň nejlepší čas na návštěvu města. V létě jenom s ochranou před sluníčkem.

Dominikánská republika počasí v puerto plata předpověd

 

Počasí v puerto plata v průběhu roku